BATI’NIN DİREKTİFLERİYLE ŞEKER’DEKİ BÜYÜK OYUN VE NETİCELERİ

Taner Ünal Yazıları Atatürkçü Medya'da...


ŞEKERDE BÜYÜK OYUNU VE NETİCELERİNİ ANLATIYORUZ!

BATI’NIN DİREKTİFLERİYLE KÖYLÜMÜZ ÇİFTÇİMİZ NASIL MAĞDUR EDİLDİ ? SAĞLIKLI ŞEKERDEN NİŞASTA BAZLI ŞEKERE NASIL MAHKUM OLDUK ?

Değerli Arkadaşlarım,

Osmanlı Devleti Anadoluyu ihmal etmişti. Uzun savalar köylümüzü yok ve yoksul bırakmıştı. Büyük Önder #Atatürk’ün Cumhuriyet ile başlayan kalkınma hamleleri netice de Türk köylüsünü zengin etti. Bizim çocukluğumuzda bile hemen hemen her köylünün 300 500 Küçük baş ve 20-30 Büyük Baş hayvanı vardı. Köylü devletin desteği sayesinde ektiğinden biçtiğinden para kazanıyor hem köylü zenginleşiyor hem ülkemiz kalkınıyordu.

1980’li yıllarda başlayan tarımsal gerileme, tarımın bir kolu olan hayvancılıkta da alarm vermeye başladı. Bu durum, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na egemen olan ABD ve Avrupa Birliği (AB) yönlendiriciliğinde uygulanan tarım politikalarının sonucu olarak ortaya çıkmıştı. Batı’nın elinde olağanüstü bitkisel ve hayvansal üretim fazlalıkları ile tarımsal sanayi girdileri vardı. Batı açısından bunların Türkiye gibi çevre ülkelerinde eritilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktu. Bunun için Türkiye’de yurtiçi üretimin geriletilmesi gereği ortaya çıktı. Türkiye’yi yönetenlerde buna uydular.

Batının direktifleri neticesinde Tarım işletmelerinin büyük çoğunluğunu oluşturan küçük ve orta ölçekli çiftçilerin desteklenmesi yerine büyük dev işletmelerin desteklenmesine yönelik uygulamalar başladı. Tarım ve Hayvancılığın belkemiğini oluşturan kuruluşlar zarar ettirildi ve birer birer tasfiye edildiler.

Bu gün Türk tarımının en önemli kalemlerinden olan Şeker Pancarını anlatacağız.Sevgili Okurlar,

Avrupa’da pancar üretiminde söz sahibi olan Almanya, Fransa, Hollanda ve Polonya şeker fabrikalarını gözü gibi korurken, Türkiye’deki şeker fabrikaların gözden çıkarılması doğru olmamıştır. Nitekim bir yıl içerisinde şeker üretimi yarıdan aza düşmüş olup gelecek yıl pancar üretiminin de azalacağı bilinen bir gerçektir. Hâlbuki pancar üretimi hem tarım hem hayvancılığımız için olmazsa olmaz bir zenginlik veya ihtiyacımızdır.

57 hükümet döneminde 15 günde kabul edilen 15 yasa ile Batı emperyalizmine boyun eğdik. Batının taleplerinden birisi de “Pancar ve Tütün ekiminin sınırlandırılmasıydı.” Tüm dünyada Pancar ve tütün ekim alanları artırılmaya çalışılırken bize dayatılan yasayı Türkiye Cumhuriyetine ait mecliste kabul ederek Pancar eken ve Tütün diken köylümüze ve Türk Milletine ihanet ettik.

2001 yılında getirilen, ancak daha sonrada yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarılan ve her yıl artırılan kota ile şeker pancarı ekim alanı, önce 500 bin hektara düşürülmüş daha sonra 272 bin 990 hektara gerilemiş Pancardan elde edilen kaba yemin azalması hayvan yetiştiriciliği ve besicilik yapanları olumsuz etkilemişken ekim sahaları şu anda çok daha geri duruma düşmüştür.

Zaten halkımız evlerdeki şeker hariç kansorojen mısır şurubuna mahkum olmuşken kalan şeker üretim ve pazarlaması Uluslar arası tekellerin eline geçecek. Böylece pancar üreticisi kadar tüketici de büyük zarar görecektir.

KAPANIN ELİNDE KALAN DEV FABRİKALAR

Sevgili Okurlar,

Şeker konusunda yapılan tahribat Şeker fabrikalarının kapanın elinde kalmasına kadar varmıştır.

80’li yıllarda Proje Müdürlüğünü yaptığım firma Elbistan Şeker Fabrikasını yapıyordu. Dev ve modern bir tesisti. Her türlü sosyal donatısına kadar planlanmıştı. Her çakılan çivi de ülkemizin bu tesislerle kalkınacağını bildiğimiz için gurur duyuyor canla başla çalışıyorduk.

İşte bu dev tesisler üç kuruşa satıldı.

Bu fabrikalar üretimin artırılayacağı iddiasıyla özelleştirilmişti. Halbuki Sözde özelleştirme ile adeta ikram edilen onlarca fabrikada sözde şeker pancarındaki şeker oranın düşük olduğu gerekçesiyle fiyat düşürülmeye devam ediliyor. Şeker pancarı üreticisi zarar ediyor. Çiftçi ektiği üründen bir iki kere zarar eder ama sonra o üründen kaçmaya başlar. Nitekim Şeker ihtiyacımız sürekli artmakta Şeker ihraç eden Türkiye Şeker ithal eder hale gelmektedir.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından hazırlanan, “2018 Sektör Raporu” verilerine göre, 2011 yılında sadece 4 bin 700 ton olan pancar şekeri ithalatı, 2012’de 5 bin 500 tona, 2013’te 9 bin tona çıktı. 2014’te gerileyerek 4 bin 600 tona düştü. 2015’ten sonra ithalatta deyim yerindeyse patlama oldu. 2015 yılında 170 bin ton, 2016’da 279 bin 900 ton pancar şekeri ithal edildi. 2017’de 230 bin ton ve 2018’de ise 201 bin ton ithalat yapıldı. Şeker Pancarı Rusya’da stratejik bir ürün olarak yetiştiriliyor. Rusya İhtiyaç fazlası ürününü Türkiye gibi ülkelere ihracat ediyor ve çiftçisine kazandırıyor. Türkiye’de ise önce kota konuluyor ancak Elektrik fiyatlarındaki %100’e varan artışlar, taban gübresi gibi ürünler ithal edildiği ve fiyatı yüzde 100 artması sebebiyle çiftçi kendisine tanınan kotayı doldururken bile zarar etmekte pancar üretimi gittikçe düşmektedir.HALKIMIZA HASTALIK KAYNAĞI NİŞASTA BAZLI ŞEKER NBŞ YEDİRİLİYOR

Sevgili Okurlar,

Şeker fabrikalarının kamuoyunda hiç tartışılmadan ABD’nin küresel şirketi Cargill Raporu’nun ardından satışa çıkarılacak olması da manidardır. Türkiye’de NBŞ üretimini yüzde 90’ını bu şirketin tekelindedir.

Nişasta bazlı şeker ya da kısa adıyla NBŞ (İngilizce: HFCS), mısır nişastasının kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen bir şeker türüdür. Nişasta bazlı şeker üretilirken nişasta parçalanarak glikoza, ardından glikoz da fruktoza dönüştürür. Fruktoz sadece karaciğer için gereklidir. Vücudun başka yerinde kullanılmaz. Karaciğer, ihtiyaç fazlası fruktoz ile karşılaştığında devreye pankreas giriyor. Pankreas, aşırı miktarda insülin hormonu üreterek karaciğeri kurtarmaya çalışıyor. İnsülin ise bir enerji depolama hormonudur. Şekeri depolamak üzere yağa dönüştürür. Yüksek miktarda insülin beynin tokluk sinyali almasını bloke edebilir. Bu sayede beyin, acıktığını zanneder ve yemek yese bile tokluk sinyalini almakta zorlanır. Şeker hastalığı ve şişmanlık başta olmak üzere kanserden kalp hastalıklarına ve karaciğer yetmezliğine kadar birçok kronik hastalıkları yol açıyor.

Türkiye’de market raflarında gördüğümüz ürünlerin hemen hemen hepsinde Nişasta Bazlı Şeker NBŞ bulunuyor. Bisküviler, hazır tatlılar da çok daha ucuz olan NBŞ kullanılıyor. Pancar gibi sağlıklı ve faydalı bir ürün ortadan kaldırılır Şeker fabrikalarımız özelleştirme adı altında devreden çıkarılır köylümüz perişan edilirken Türkiye NBŞ en çok kullanılan ülkelerden biri durumuna getirildi. AB üyesi ülkelerde ciddi kısıtlamalar olduğu için Avrupa’da NBŞ ile tatlandırılan ürün sayısı azdır.

NBŞ’lerin tüketimi, AB’nde ve dünyada düşerken Türkiye’de yükselmektedir. Türkiye’de kişi başına NBŞ tüketimi 6 kilo iken, AB’de bu miktar 1 kg. civarındadır. Fransa da sıfırdır. NBŞ’lerin insan sağlığı açısından içerdiği sakıncaları dikkate almak zorunluluğu vardır.
Türkiye’de üretilen NBŞ, genetiği değiştirilmiş mısır kaynaklı olup bilindiği üzere GDO’lar insan sağlığına ciddi zararları taşımaktadır. Özetle, anılan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, yukarıda dile getirilen sakıncalarının dışında tarımın bir alt sektörü olan hayvansal üretimde de yaşanmakta olan krizi daha da artırırken Türk toplumun sağlığı hızla bozulmaktadır. Ülkemizde Kanser vakaları artmakta diyabet hemen hemen herkesin hastalığı haline gelmektedir. Çocuklarımıza bisküviler başta hazır olan hiçbir tatlıyı yedirmeyelim. Tekrar edelim Nişasta bazlı şekerin yoğun olarak tüketilmesi sonucu karaciğer yağlanması, pankreas kanseri, fibrozis, siroz, eklem iltihabı, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve türevi hastalıkların oluştuğu bilimsel olarak kanıtlanmış olup çok sayıda hastalığa sebep olduğu bilindiği halde üçüncü dünya ülkelerinin sağlığı bu yollarla yok edildiği, genetik yapıları bu yollarla bozulmaya devam edildiği için Batı Türk toplumuna hazır tatlı olarak bir anlamda zehir yedirilmeye devam edilmesinden büyük keyif almaktadır.

Bir sonraki paylaşımımızda görüşmek üzere Sevgiler Saygılar Selamlar…Taner Ünal Yazıları Atatürkçü Medya’da…


Taner Ünal
Tarihçi - Yazar

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı