Mustafa Kemal Atatürk | NUTUK | Türk Gençliğine Hitabe

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarihe ve Geleceğe Işık Tutan Ölümsüz Eseri Büyük NUTUK Bölüm Bölüm Video Anlatımları İle Atatürkçü Medya’da…


Mustafa Kemal Atatürk | NUTUK | Türk Gençliğine Hitabe

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarihe ve Geleceğe Işık Tutan Ölümsüz Eseri Büyük NUTUK Bölüm Bölüm Video Anlatımları İle Atatürkçü Medya’da…
Mustafa Kemal Atatürk | NUTUK | Türk Gençliğine Hitabe
Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabesi

Ey Türk gençliği!

Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir.

İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.

Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk
NUTUK,

Kuşkusuz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına çok şey borçluyuz.

Ülkeyi karanlıktan çıkaran bu cesur ve yürekli insanlara ne kadar minnet etsek azdır. Özellikle Cumhuriyet kurulduktan sonra bu süreci anlayabilmemiz ve de ileriyi daha aydınlık görebilmemiz için Mustafa Kemal Atatürk arkasında birçok eser bıraktı.

Bu eserlerden biri de kuşkusuz Nutuk’tu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Nutuk, yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin yazılan ilk tarihidir.

Yaptığı tarihi gelecekteki Türk insanına tanıtabilmek amacıyla bu kitabı kaleme alan Nutuk, Cumhuriyet Halk Partisinin 15-20 Ekim tarihleri arasında Ankara da toplanan İkinci Kongresinde okunmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün  1919’dan 1927’ye kadar olan tarih diliminde yaşananları anlattığı konuşma otuz altı buçuk saat sürmüştür.

Sizler için hazırladığımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarihe ve Geleceğe Işık Tutan Ölümsüz Eseri Büyük NUTUK bölüm bölüm anlatımlarla 30 Bölüm olarak ele alınmıştır…


Erkan Bozkurt
Araştırmacı Yazar

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı