Mustafa Kemal Atatürk’ün Resim ve Heykel Sanatına Verdiği Önem

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün resim ve heykel sanatına olan bakış açısı ile ilgili özet bilgiler…


Mustafa Kemal Atatürk’ün Resim ve Heykel Sanatına Verdiği Önem

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün resim ve heykel sanatına olan bakış açısı ile ilgili özet bilgiler…

Mustafa Kemal Atatürk, Türk halkının güzel sanatların önemli kollarından resim ve heykeltıraşlıkta da ilerlemesi için birtakım faaliyetler yürütmüştür. Cumhuriyet Döneminde tüm Türk ressamların cumhuriyet ve inkılapları resmetmelerini sağlayarak, millî birliğin sanat alanına yansıması hedefine ulaşmıştır. Tüm Türkiye’de heykel ve anıt dikilmesine başlanması da, onun getirdiği yeniliklerden biridir. Büyük Önder’in bu çalışmaları sonucu, Türkiye’de resim ve heykel sanatları önemli ölçüde gelişme kaydetmiştir.

Türk milletinin sanatsal geçmişine de sahip çıkan Atatürk, 1937 yılında Resim ve Heykel Müzesi’ni açarak, cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemin sanatsal ürünlerini aynı çatı altında bir araya getirmiştir.

Atatürk Osmanlı Devleti’nden kalan Sanayi-i Nefiseyi imar ettirerek Güzel Sanatlar Akademisi haline getirmiştir. Ayrıca burada yetişen birçok sanatçıyı kendilerini geliştirmeleri için Avrupa’nın sanat merkezlerine göndermiştir. Resim, heykel ve mimarlık bölümlerinden çok sayıda öğrenci Almanya, Avusturya ve Fransa’ya gönderilmiştir.

Atatürk’ün yaşadığı dönemlerde Türk ressamları yurdun dört bir yanına gitmişler ve yeni eserler meydana getirmişlerdir. Bu eserler Ankara’da “İnkılap Sergisi” adı altında sergilenmiştir. “Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Devrimleri” konulu sergi Atatürk’ün katılımı ile açılmıştır.


Erkan Bozkurt
Araştırmacı Yazar

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı