NUTUK NEDİR ?

Nutuk, Yirminci Yüzyıla damgasını vurmuş olan “Türk Devrimi”nin öyküsüdür.


NUTUK NEDİR ?

Nutuk, Yirminci Yüzyıla damgasını vurmuş olan “Türk Devrimi”nin öyküsüdür.

Nutuk, tarihin normal akışını değiştiren bir dâhinin serüvenidir.

Nutuk, Birinci Dünya Savaşı’nın galibi olarak ülkeyi işgal eden güçlü büyük devletlerin askerlerine, Batı’dan saldıran taze kuvvet Yunan’a, Doğu’dan saldıran gözü dönmüş Ermeni’ye, yurdunu savunanları arkadan vuran hain Halifeci asilere karşı kazanılan bir savaşın efsanesidir.

Nutuk, çöken bir Din / Tarım İmparatorluğunun, 10-12 milyonluk “kılıç artığı” köylü nüfusundan, çağdaş bir Kentsel / Endüstriyel devlet ve toplum yaratmanın inanılmaz tarihini dile getirir.

Çok kısaca ve çarpıcı olarak vurgulamak gerekirse.

Nutuk, bağımsızlık ilanıdır…

Nutuk, özgürlük bildirgesidir…

Nutuk çağdaş bir toplumsal, siyasal ve kültürel atılım reçetesidir…

Nutuk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür…

Nutuk, Türkiye Cumhuriyeti’dir!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İkinci Büyük Millet Meclisi seçim dönemini tamamlayarak dağılınca, yeni seçimlerden önce, Cumhuriyet Halk Partisi kongresinde bir nutuk söylemeye karar vermişti.

Bu nutukta, hem düşmana karşı kazanılması olanaksız görülen İstiklâl Savaşı’nı, hem Padişah ve adamlarının akıl almaz ihanetini, hem de Cumhuriyet’in inanılmaz kuruluşunu anlatacaktı.

Üç ayda yazdığı ve resmi belgelerle desteklediği büyük nutku 15 Ekim 1927’de, Ankara’da, Büyük Millet Meclisi binasında toplanan CHP kurultayında, Cumartesi sabahı okumaya başlamış, 20 Ekim 1927 Çarşamba günü akşamına kadar 6 gün boyunca toplam otuz altı saatte okumuştur.

Sevgili okurlarım, Türk Devrimi iki aşamadan oluşur.

Birinci aşama İstiklâl Savaşı’dır. İkinci aşama ise Cumhuriyet’in kurulmasıdır.

Her iki aşamanın gerçekleştirilmesi de insanlık tarihinin akışını değiştiren ve tarihe damga vuran adeta mucizevî iki başarıdır.

Tarihin Akışını Değiştiren Birinci Başarı, İstiklâl Savaşı’nın Kazanılması ve Lozan’ın İmzasıdır.

Osmanlı İmparatorluğu insanlığın gelişme çizgisinin başka bir deyişle Endüstri Devrimi’nin gerisinde kaldığı için zayıflamış, çökmüş, işgal edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı insanlığın gelişmesine ayak uyduramamış olan imparatorlukları yok etmiştir.

Bu açıdan Sevr Antlaşması insanlık tarihinin toplumsal, siyasal ve ekonomik açıdan zorunlu bir sonucu gibi görülebilir!

Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kazandığı İstiklâl Savaşı ise tarihin akışını değiştirmiş, tarihin zorunlu sonucu gibi görülen Sevr Antlaşması’nı çöpe atmış, Lozan’ı gerçekleştirmiştir.

Lozan, tarihin akışını değiştiren mucizevî İstiklâl Savaşı başarısının onaylanmasıdır…

Geri kaldığı için yok olan ve işgal edilerek paylaşılan bir imparatorluğun toprakları üzerinde yepyeni, bağımsız bir devlet kurmuştur.

Tarihi Değiştiren İkinci Başarı, Cumhuriyet’in İlanı ve Cumhuriyet Devrimleridir.

İstiklâl Savaşı kazanıldıktan sonra da, Anadolu ve Trakya’daki toplumsal yapı, eşraf ve ayan denilen toprak ağaları ile onların mülkiyetindeki topraklarda, onların emrinde yaşayan köylülerden oluşuyordu.

Ülkede çağdaş devletleri oluşturan toplumsal, ekonomik ve siyasal birikimlerin, kurum ve kuralların hemen hemen hiçbiri yoktu.

Bu yapı üzerinde çağdaş bir kentsel/endüstriyel devlet, örneğin bir Cumhuriyet kurmak olanaksız görünen bir çabaydı.

İşte bugün içinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin bu koşullarda kurulmuş ve yaşatılmış olması ikinci mucizevî başarıdır.

Türk Devrimi’nin Tarihte Eşi Yoktur.

Türk Devrimi’nin tarihte eşi yoktur. Çünkü geri kalmış, geri kaldığı için de yarı sömürge durumuna düşmüş bir Feodal Din/ Tarım toplumunda, yukardan aşağı reformlarla, 15-20 yıl gibi inanılmaz kısa bir sürede çağdaş bir Kentsel/Endüstriyel topluma geçiş süreci, tarihin bir başka döneminde ve dünyanın başka bir yerinde gerçekleştirilmemiştir.

Bir başka deyişle, Tarım Devrimi’nde patinaj yaparak çağının gerisinde kalmış olan bir feodal toplumu, Endüstri Devrimi’nin çağdaş Kentsel toplumuna tepeden aşağı doğru uygulanan reformlarla bu kadar hızla dönüştürerek çağ atlatmak, başka örneği olmayan bir siyasal, toplumsal, kültürel, ekonomik ve hukuksal bir devrimdir.

Yıkılmış ve işgal edilmiş Osmanlı İmparatorluğu toprakları üzerinde, yani o dönem Türkiyesi’nde, böyle bir devrim için şartlar hazır olmadığı için de zor, hem de çok zor gerçekleştirilebilmiştir.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Nutuk’ta işte bu zorlukları anlatmaktadır.

Atatürk’ün Tarihe ve Geleceğe Işık Tutan Ölümsüz Eseri NUTUK Atatürkçü Medya’da


Prof. Dr. Emre Kongar
Tarihçi - Yazar - Akademisyen

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İstiklâl Savaşı kazanıldıktan sonra da, Anadolu ve Trakya’daki toplumsal yapı, eşraf ve ayan denilen toprak ağaları ile onların mülkiyetindeki topraklarda, onların emrinde yaşayan köylülerden oluşuyordu.

Yazı Formatı Seçiniz
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı